19. ročník Vesteckého poháru a 1. ročník o titul "Vestecký železný hasič" je již minulostí

28. 6. 2011

V sobotu 25.6.2011 hřiště ve Vestci opět ožilo požárním sportem. Konal se zde již 19. ročník Vesteckého poháru v požárních útocích a soutěž o titul „Vestecký železný hasič.“ Protože si družstvo z Hronětic v loňském roce odvezlo putovní pohár nastálo, začínalo se letos s novým putovním pohárem, přičemž pravidla pro získání zůstala stejná. Vesteckého poháru se zúčastnilo 16 družstev mužů, 8 družstev žen a 21 družstev mladých hasičů. Z mužů si zlato a putovní pohár odvezlo družstvo z Hronětic, stříbrnou příčku vybojovalo družstvo  Libice nad Cidlinou A a třetí skončil Pňov A. Mezi družstvy žen zvítězil Pňov, druhé skončily ženy z Libice nad Cidlinou a bronz vybojovaly ženy z Dymokur. Mladí hasiči si domů odváželi medaile. V kategorii přípravka zlato putovalo do Pátku, stříbro do Libice nad Cidlinou a bronz si zasloužili domácí z Vestce. U mladších získalo zlatou příčku SDH Brada-Rybníček, stříbro  putovalo do Hořátve a bronzové medaile získalo SDH Libice nad Cidlinou. V kategorii starší, zvítězili mladí hasiči z Libice nad Cidlinou, druhé místo pak obsadili hasiči z Pátku a třetí místo vybojoval SDH Hořátev.

Premiéru tu měl 1. ročník soutěže o titul „Vestecký železný hasič.“ Což je upravená verze závodů TFA Toughest Firefighter Alive. V překladu to znamená "Nejtvrdší hasič přežije“. Tato soutěž startovala na nymburském okrese poprvé v historii. Spočívala v překonání připravené překážkové dráhy v plné zásahové hasičské výstroji – zásahový oblek, boty, rukavice, přilba a dýchací přístroj. Závodníci museli nejprve zvládnout 60 úderů desetikilovým kladivem v hammer boxu. Dále překonat 150 centimetrovou bariéru, roztáhnout 80 metrů hadic B, dále vylézt na lešení do výšky prvního nadzemního podlaží a vytáhnout na laně 15 kilové závaží. Dalším úkolem bylo 6x překlopit pneumatiku z Tatry T 815, překonat 80 centimetrovou překážku, přelézt přes žebřík a odnést dvě 20 kilové závaží 20 metrů. Vesteckého železného hasiče se zúčastnilo celkem 18 mužů, kteří byli rozděleni do kategorií podle věku – do 30 let, 30- 40 let a nad 40 let. V kategorii do 30 let se na třetím místě umístil Jakub Nedoma z SDH Lysá nad Labem, stříbrnou příčku obsadil Michal Antoš z SDH Vestec a titul „Vestecký železný hasič“ si v této kategorii vybojoval Jiří Jeník z SDH Vestec. V kategorii 30 – 40 let zůstalo první místo opět ve Vestci, vybojoval ho Bohuslav Plachý, 2. místo obsadil Petr Kordač z SDH Křinec a bronzovou příčku obsadil Petr Novotný taktéž z SDH Křinec. V kategorii nad 40 let třetí místo obsadil Zdeněk Vlasák z SDH Nymburk, druhé místo si zasloužil Pavel Lednický SDH Libice nad Cidlinou, 1. místo opět vybojoval hasič z Vestce a to Lubomír Barták. Všichni účastníci železného hasiče soutěž dokončili. Výsledné pořadí nebylo tak důležité, neboť v této soutěži zvítězil  každý sám nad sebou.